+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Bolest osmiček dokáže potrápit: Co dělat se zuby moudrosti?

  Proč nás bolí osmičky? A co s tím? Osmičky neboli moudré zuby, jsou třetí stoličky, které se obvykle prořezávají v dospělosti, během 18. až 24. roku života. V dnešní době už ale nemají svou původní funkci, protože naše jídlo oproti našim předkům a není potřeba tak silně žvýkat. Jednoduše je mnohem měkčí. To vedlo postupně v rámci generací…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 12. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Proč nás bolí osmičky? A co s tím? Osmičky neboli moudré zuby, jsou třetí stoličky, které se obvykle prořezávají v dospělosti, během 18. až 24. roku života. V dnešní době už ale nemají svou původní funkci, protože naše jídlo oproti našim předkům a není potřeba tak silně žvýkat. Jednoduše je mnohem měkčí. To vedlo postupně v rámci generací a generací ke zkrácení čelistí, což často způsobuje, že na tzv. „moudrák“ není dost místa, aby se správně prořezal a zařadil do zubního oblouku.

  U některých lidí se osmičky dokonce vůbec neprořežou. Jiní je dnes dokonce už vůbec nemají. Někdy se ale prořezávají třeba šikmo nebo i vodorovně, kdy je potřeba chirurgické odstranění. Až každý pátý člověk má problémy s prořezáváním dolních zubů moudrosti. Čeká zrovna vás chirurgické odstranění zubů moudrosti? Co od něj máte očekávat? Jak poznáte, že se vám zuby začínají prořezávat? To vše a mnohem víc se dozvíte v tomto článku.

  Patient with a tooth ache 485781

  Jak poznám, že mi rostou zuby moudrosti? 

  Jedním z hlavních problémů spojených s růstem zubů moudrosti je jejich dlouhý a komplikovaný prořezávací proces. Zuby moudrosti se mohou prořezávat celé roky, což může vést k periodickým obdobím bolesti a klidu. Někdy zub nebolí několik týdnů, ale když se zase ozve, pěkně vás potrápí. Příznaky růstu zubů moudrosti zahrnují kromě bolestí například zvýšenou tělesnou teplotu, záněty mandlí, bolesti ucha nebo hrdla, a v horších případech dokonce ztrátu hlasu nebo potíže s artikulací. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité okamžitě navštívit zubaře.

  Ten vám může nasadit protizánětlivou léčbu, která zmírní bolest a potlačí zánět, ale bohužel nejspíš nevyřeší základní problém, tedy zlobivý zub, dokud se neprořeže. Pokud zub dělá opravdu výrazné problémy, je ještě jedna možnost, a to podstoupit dekapsulaci. Během dekapsulace stomatolog uvolní měkké tkáně kolem bolavého zubu, čímž vytvoří prostor pro jeho jednodušší prořezání.

  Patient with a tooth ache 485781 scaled

  Jak dlouho rostou zuby moudrosti? 

  Prořezávání zubů moudrosti trvá obvykle mnohem déle než u ostatních zubů, často celé roky, a většinou bývá doprovázeno střídavými obdobími bolesti a klidu. Někdy vás čeká několik týdnů proběhnout bez jakýchkoli příznaků a potom najednou přijde velmi intenzivní bolest, z ničeho nic. Zuby moudrosti tedy rostou opravdu dlouho, ale v intervalech – pravděpodobně vás nečekají roky strávené v bolestech, ale pár týdnů si ji určitě užijete.

  Jak se projevuje bolest osmiček neboli zubů moudrosti?

  Nejvíce problémů tyto zuby způsobují, když se prořežou jen částečně. V takovém případě se v prostoru kolem zubu mohou usazovat kousky jídla, což vede k infekci. Infekce se projevuje bolestí, která může připomínat angínu, a je doprovázená otokem dásně kolem zubu. S tím se pojí zvýšená teplota, zhoršené otevírání úst a bolesti, které mnohdy vystřelují až do ucha. Dalšími příznaky mohou být zápach z úst a bolest či otok lymfatických uzlin. Pro prevenci je dobré neopomínat kvalitní ústní vodu a zubní gely na dásně.

  Růst osmiček a bolest ucha

  Ano, ucho a zuby jsou navzájem propojeny a bolest v jednom místě může mít svůj původ v druhém. Příčinou bolesti ucha může být například tlak vyvíjený na okolní tkáně kvůli problémům s blízkými zuby, jako je právě zánět zubu moudrosti. Tyto tkáně jsou spojeny s vnitřními a vnějšími žvýkacími svaly, což znamená, že tlak vyvolaný otevřením úst může způsobit bolest, která se potom šíří směrem k uchu. Pokud se bolest nezlepšuje nebo dokonce zhoršuje, je vhodné kontaktovat stomatologa, protože jen on může posoudit stav zubů a potenciální příčinu bolesti – doma toho bohužel moc nezjistíte.

  Woman with teeth pain 1071149 scaled

  Je nutná extrakce zubů moudrosti? 

  Zuby moudrosti jsou pro mnoho lidí synonymem pro velmi nepříjemné zkušenosti a spoustu bolesti. Není to tak ale vždy. Jak už jsme zmínili, problémy s osmičkami má asi každý pátý člověk. Ne každému vyrostou, někdo je vůbec nemá a jinému se za celý život neprořežou.

  Ani pro ty, kteří s nimi problémy mají, nemusí být nutně extrakce (chirurgické odstranění osmiček) jedinou možností. Zubař udělá rentgenové snímky pro diagnostiku jejich polohy a stavu a podle nich se rozhodne o dalším postupu. Protože se mohou prořezávat v období od 18 do 25 let, je důležité podstoupit rentgenové vyšetření včas, aby se zjistilo, jestli rostou správným směrem. V případě, že se zuby moudrosti začínají vyvíjet směrem do kosti nebo k ostatním zubům, vám zubař nejspíš řekne, že je extrakce osmiček bohužel nutná. Nezbytnost extrakce je zvláště důležitá v případě, kdy zuby moudrosti rostou opravdu nevhodně. Může to totiž mít dokonce až negativní dopad na okolní zuby a kost.

  Dalším důvodem pro extrakci může být stav zubů. Zuby moudrosti jsou totiž často obtížně přístupné pro čištění, díky čemuž se hodně lidem zkazí, ještě, než úplně vyrostou. Ani to, že se zkazí ještě pod dásněmi, není výjimkou. Tomu se dá vyhnout správnou dentální hygienou, používáním vhodného kartáčku a zubní pasty, nebo i správnými doplňky stravy na zuby a dásně. Mnoho z nás má pro kažení zubů moudrosti genetické predispozice, ale i s tou se dá bojovat, když budete dostatečně důslední.

  Stomatochirurgové často rozhodují o extrakci nejen postižených zubů moudrosti, ale také těch, které se nacházejí v protilehlé straně čelisti. Důvodem je, že absence protistojného zubu může mít neblahý vliv na celkovou strukturu zubů. Extrakce špatně rostoucích zubů moudrosti se doporučuje co nejdříve, aby se minimalizovalo riziko komplikací a zachovala celková zdraví ústní dutiny.

  Nejčastější dotazy

  Jak poznat zánět zubů moudrosti?

  Pokud se u vás objeví zánět zubů moudrosti, můžete zaznamenat několik varovných příznaků. Typické symptomy zahrnují intenzivní bolest v oblasti zubu, která může vyzařovat do obličeje, čelisti a dokonce i do uší. Dásně kolem zubu moudrosti mohou být oteklé, zarudlé a bolestivé. Možná budete mít problémy s plným otevřením úst, což je stav známý jako trismus. Dále můžete pociťovat špatný dech nebo nepříjemnou chuť v ústech kvůli nahromadění bakterií a zbytků jídla pod zánětlivou dásní. V některých případech může zánět provázet i mírná horečka a výskyt hnisu v oblasti zubu moudrosti. Tyto problémy mohou ztížit i žvýkání.

  Jak dlouho se prořezávají zuby?

  První mléčné zuby, obvykle dolní střední řezáky, se začínají objevovat mezi 6. a 10. měsícem věku dítěte. Celý proces prořezávání mléčných zubů obvykle trvá až do třetího roku života dítěte, kdy se objeví poslední mléčné stoličky. Stálé zuby, začínají nahrazovat mléčné zuby dětí obvykle mezi šestým a sedmým rokem věku.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze