+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Co je to Jet lag a jak ho zvládnout

  Cestování do vzdálených destinací je pravé dobrodružství a rozhodně zážitek na celý život, ale zároveň pro organismus může znamenat i značnou zátěž. Lidské tělo není stavěné na rychlé přesuny v rámci několika časových pásem, tak jako je to dnes běžné při létání na dovolenou přes půl světa. Jedním z nejčastějších nepříjemných doprovodných jevů takového cestování je…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 22. 4. 2024  |  Aktualizováno: 3. 6. 2024  |

  Cestování do vzdálených destinací je pravé dobrodružství a rozhodně zážitek na celý život, ale zároveň pro organismus může znamenat i značnou zátěž. Lidské tělo není stavěné na rychlé přesuny v rámci několika časových pásem, tak jako je to dnes běžné při létání na dovolenou přes půl světa. Jedním z nejčastějších nepříjemných doprovodných jevů takového cestování je tzv. jet lag, lidově nazývaný pásmová nemoc, odborně pak desynchronóza. Co to jet lag je, jak se projevuje a jak ho co nejlépe zvládnout?

  Co je jet lag?

  Jet lag je porucha cirkadiánního rytmu, vnitřních “hodin” organismu, který řídí střídání bdění a spánku. Dochází k ní při rychlém překročení více časových pásem, čímž se naruší synchronizace mezi vnějším denním světlem a vnitřním rytmem organismu. Tento posun vnímání dne a noci vede k řadě nepříjemných symptomů a trvá v řádu dní, než se s ním tělo vyrovná – a to když si dáváte pozor a pracujete s ním, pokud ho ignorujete, můžou symptomy přetrvávat mnohem déle a zkazit vám celou dovolenou.

  Jet in flight 628705

  Jak se zbavit jet lag

  Už máte takovou cestu za sebou, nebo se na ni chystáte, a chcete vědět, jak se s jet lagem vypořádat? To jste na správném místě! Máme pro vás pár tipů, jak na to. Snažte se je dodržovat všechny a opravdu důsledně, každý z nich je velmi důležitý.

  Dopřejte si dostatek spánku. Dbejte na to, abyste dostali minimálně 8 hodin spánku. Důležité je to samozřejmě po celou dobu dovolené, ale přímo před odletem je to naprosto nezbytné.

  Vystavujte se dennímu světlu. Během dne se snažte trávit co nejvíce času venku na denním světle, abyste pomohli organismu synchronizovat se s novým časovým pásmem. Když vaše tělo bude vystaveno slunečnímu záření, snáze si přenastaví své vnitřní hodiny.

  Dbejte na spánkovou hygienu. Vyhněte se večer obrazovkám, kofeinu a alkoholu několik hodin před spaním a jezte večer jen lehká jídla. Na spaní si zařiďte tmu a ticho a pokud je to možné, pohodlnou postel.

  Zdřímněte si po příletu. Maximálně ale hodinu! Je nutné to se spánkem přes den nepřehánět, protože tím si své vnitřní hodiny jen rozladíte ještě více.

  Dodržujte pitný režim. Ten je zásadní. Pro správnou funkci mozku – a tedy i spaní – je potřeba dostatečná hydratace (doporučuje se 35-40 ml vody na kilo váhy denně – tedy pokud máte 60 kg, potřebujete 2,1-2,4 l). zdroj: https://www.pilulka.cz/pitny-rezim-napoje

  Po přistání buďte v klidu. Neplánujte si náročné aktivity hned na první den a ideálně si na ubytování chvíli odpočiňte, než vyrazíte ven.

  Vyzkoušejte doplňky stravy. Dobrý nápad je také doplnit určité živiny, které podporují kvalitní spánek. Na trhu jsou k dostání různé účinné kapsle, které vám pomůžou v boji s jet lagem.

  Jak dlouho může trvat jet lag?

  Doba trvání jet lagu závisí na počtu překročených časových pásem a na individuální odolnosti organismu. Někdo ho vlastně ani nepocítí, jiní se s ním naopak vypořádávají dost dlouho. Průměrně se organismus vzpamatovává zhruba 3 dny. Urychlit rekonvalescenci můžete dodržováním zásad zmíněných výše.

  Girl looking at an airplane 422214

  Jak předejít pásmové nemoci?

  Úplně se jet lagu vyhnout nelze, ale můžeme razantně zmírnit jeho dopady. Jak na to? Připravit se můžete už před odletem, ale i během cesty je vhodné brát jet lag v potaz a přizpůsobit mu své chování.

  Před cestou:

  • Upravte si spánkový režim: Už několik dní před cestou se snažte chodit spát a vstávat o hodinu dříve/později v závislosti na směru cesty, abyste si organismus pomalu přizpůsobili. Směrem na západ choďte spát později, na východ naopak dříve.
  • Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu: Tyto látky mohou narušit spánek a prohloubit symptomy jet lagu. Ráno si kávu dát můžete, ale pár hodin před spaním už si na ni dávejte pozor.
  • Jezte lehce a pravidelně: Vyhýbejte se těžkým jídlům a alkoholu, které mohou narušovat trávení. Lepší jsou lehká a výživná jídla bohatá na živiny.
  • Hydratujte se: Dopřejte si dostatek tekutin, abyste zabránili dehydrataci, která může jet lag zhoršovat.
  • Zvolte spíše denní, než noční let.

  Během letu:

  • Udělejte si pohodlí: Ideální je vzít si s sebou polštář do letadla, špunty do uší a masku na spaní. Neuškodí ani příjemná deka.
  • Přenastavte si hodinky na čas vaší cílové destinace: Čím dříve si zvyknete, tím lépe, a tento trik vám pomůže podvědomě přepnout váš vnitřní čas.
  • Nepřejídejte se: Jezte v menších porcích, abyste předešli nevolnosti. Žaludeční problémy zamávají s vaším komfortem a plán spát po cestě je ten tam.
  • Snažte se prospat: Dopřejte tělu spánek, ať nejste v deficitu.
  Airplane travel 798130

  Jak se projevuje jet lag?

  Mezi nejčastější projevy jet lagu patří:

  • Únava a ospalost: Běžně se objevuje během dne, v době, kdy by organismus očekával spánek v původním časovém pásmu.
  • Poruchy spánku: Obtížné usínání, nekvalitní spánek, časté buzení.
  • Předčasné buzení: Při letu na východ se vám může stát, že se budete budit moc brzo a bloumat už od 4 ráno.
  • Bolest hlavy: Může být tupá, tlaková, pulzující.
  • Zažívací potíže: Nevolnost, zvracení, průjem, zácpa.
  • Zmatení a dezorientace: Obtížné soustředění, zapomnětlivost, podrážděnost.
  • Zvýšená citlivost na světlo a hluk.

  Symptomy jet lagu se obvykle dostavují do 24 hodin po překročení časového pásma a nejintenzivnější bývají v prvních 2-3 dnech. U cestujících na východ se obvykle projevují silněji než u cestujících na západ. I cestou na západ je na ně ale potřeba myslet a hlídat si dodržování všech zásad zmíněných v tomto článku. Za příjemně prožitou dovolenou s dostatkem energie to opravdu stojí.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze