+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Dětský chrup: Jak dlouho rostou druhé zuby?

  Děti se od dospělých liší v mnoha věcech, přičemž jedním z nich jsou zuby. Počet zubů u dospělého bývá většinou 32, počet zubů dětského chrupu je 20. Dětský chrup, který se často označuje jako mléčný, dočasný nebo první, se v dětských ústech začíná prořezávat okolo kojeneckého věku (6. měsíc) a většinou začne vypadávat kolem šestého…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 13. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Děti se od dospělých liší v mnoha věcech, přičemž jedním z nich jsou zuby. Počet zubů u dospělého bývá většinou 32, počet zubů dětského chrupu je 20. Dětský chrup, který se často označuje jako mléčný, dočasný nebo první, se v dětských ústech začíná prořezávat okolo kojeneckého věku (6. měsíc) a většinou začne vypadávat kolem šestého roku věku dítěte. Rodiče si určitě vzpomenou na probdělé noci, kdy se prořezávaly první dětské zoubky, nicméně i růst dospěláckého chrupu nemusí být nic příjemného.

  Druhé zuby u dětí dokážou potrápit

  Když nastane ta dlouho očekávaná chvíle nahrazování dětských zubů dospělými, začnou nejprve vypadávat řezáky, poté následují první stoličky, špičáky a nakonec druhé stoličky. Do 12 let tak většina dětí má dospělé zuby.

  Občas se vyskytnou problémy a viklající se zoubek ne a ne vypadnout. Děti si většinou zvládnou mléčný zub samy vytrhnout, když s ním začnou viklat. Často pomáhá také kousnutí do tvrdého jídla. Jestliže mléčný zub nechce pryč a způsobuje bolest, spíše než tradiční postupy (např. ovázání zubu šňůrkou a následné trhnutí dveřmi) se poraďte se zubařem.

  Kdy rostou druhé zuby?

  Druhé zuby, známé také jako stálé zuby, obvykle začínají růst u dětí mezi šestým a sedmým rokem věku. Proces začíná vypadáváním prvních mléčných zubů, obvykle dolních středních řezáků, a pokračuje postupným nahrazováním ostatních mléčných zubů stálými zuby.

  Baby s first tooth 825308

  Co když se druhé zuby kývají a viklají?

  Může se samozřejmě stát, že i dospělé zuby kývají a viklají. Nejedná se o důsledek stáří nebo paradentózu. Příčinou bývá většinou zátěž, kterou na zuby vytváříme – jde nejčastěji o špatný skus, narušení zubu, plomby, zubní plak nebo vytvořený tlak, díky kterému lidé tzv. „skřípou zuby”. Zátěž na zub se zvyšuje, pokud některé ze zubů chybí.

  Dospělé zuby se však mohou viklat i z jiných důvodů – nejčastěji k tomu dochází při slabé imunitě, hormonálních problémech nebo vážných nemocech typu diabetes nebo osteoporóza.

  Pakliže se s tímto problémem setkáváte, určitě se obraťte na svého stomatologa, který identifikuje příčinu a stanoví vhodnou léčbu. Zde záleží také na tom, jak moc se vám zub kýve – jestli o milimetr nebo jste schopni otočit zub kolem vlastní osy. Jednotlivé postupy pak zahrnují ochrannou destičku nebo ortodontický konektor nasazený na zub, speciální mast nebo zubní pastu. V případě nadměrné zátěže zubů budete muset navštívit stomatoneruologii.

  Child practicing brushing teeth 2157119 4

  Když rostou druhé stoličky u dětí

  Stoličky jsou velké zuby, které se nachází v zadní části dutiny ústní a slouží k rozmělnění potravy nebo správnému mluvení. Jakmile se vyklubou, lze považovat vývoj chrupu za dokončený.

  Tyto zuby mohou způsobovat problémy, pokud se o ně dítě nebude náležitě starat. Ačkoliv jde o velký zub, je křehký a vyžaduje, aby dítě konzumovalo správnou stravu a čistilo si zuby vhodným kartáčkem. Vhodný kartáček může být například kartáček s nano štětinami. Ten je k zubům a dásním maximálně šetrný.

  Kdy dorostou chybějící druhé zuby?

  Výše jsme si uvedli, že do 12 let mají děti většinou již vylezlé všechny druhé zuby. Pokud ale má vaše dítě stále mléčné zuby, i když pomalu vstupuje do puberty, není čeho se bát. Může se jednat o tzv. opožděné prořezávání, což je z odborného hlediska situace, kdy se dítěti do 8 let neprořeže ani jedna stolička z dospělého chrupu.

  Většinou za tento stav může genetika nebo mechanická překážka (špatná resorpce mléčného zubu, jizva, zubní vada). Také může jít i o případ, kdy dítě stálý chrup vůbec nemá založený. Pokud má dítě stále mléčný chrup a nic nenasvědčuje tomu, že by se měly prořezat druhé zuby, navštivte dětského stomatologa, který určí příčinu a řešení tohoto problému.

  Pediatrician talking to little girl 1014089 1

  Co když za zubem roste druhý zub?

  Jedním z problémů bývá i situace, když dítěti rostou zuby ve dvou řadách. Takový „žraločí chrup” sice dokáže rodiče vyděsit, ale nejedná se o nic neobvyklého nebo nebezpečného. Dospělý zub se začne prořezávat, i když dětský zoubek ještě nevypadl. Jde o poměrně běžnou záležitost, která se obvykle sama vyřeší – mléčný zub se nakonec začne kývat a vypadne, přičemž nový zub se pak sám srovná. Rodiče se tedy nemusí bát, že by tento jev způsobil křivé zuby v dospělosti.

  Nejčastější dotazy

  Jak rostou zuby?

  Mléčné zuby

  1. Centrální řezáky: Obvykle první zuby, které se objeví kolem 6. až 10. měsíce věku. První prorůstají dolní centrální řezáky, následované horními centrálními řezáky.
  2. Boční řezáky: Ty prorůstají obvykle mezi 8. a 16. měsícem. Nejprve se objevují horní boční řezáky a poté dolní.
  3. První stoličky: Mléčné první stoličky začínají prorůstat mezi 13. a 19. měsícem.
  4. Špičáky: Mléčné špičáky, někdy nazývané “oční zuby”, prorůstají obvykle mezi 16. a 23. měsícem.
  5. Druhé stoličky: Tyto zuby, které jsou poslední v sadě mléčných zubů, se obvykle objevují mezi 23. a 33. měsícem.

  Stálé zuby

  1. První stoličky: Stálé první stoličky, které nepřicházejí jako náhrada za žádný z mléčných zubů, prorůstají za mléčnými zuby, obvykle kolem 6 let věku.
  2. Centrální a boční řezáky: Tyto zuby začínají nahrazovat mléčné řezáky mezi 6. a 8. rokem.
  3. Špičáky a premoláry: Stálé špičáky a premoláry, které nahrazují mléčné špičáky a první stoličky, se obvykle objevují mezi 10. a 12. rokem.
  4. Druhé stoličky: Ty prorůstají kolem 12. roku věku.
  5. Třetí stoličky (zuby moudrosti): Třetí stoličky, které mohou, ale nemusí prorůst u všech jedinců, se typicky objevují v pozdní adolescenci až rané dospělosti, obvykle mezi 17. a 25. rokem.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze