+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Co jsou odhalené zubní krčky, a jak se s nimi vypořádat?

  Co jsou to odhalené zubní krčky? Odhalené zubní krčky nebo také obnažené zubní krčky jsou častým stomatologickým problémem, který postihuje pacienty různých věkových kategorií. Jejich původem může být onemocnění paradontóza. Za vznikem paradontózy stojí hromadění zubního plaku, kvůli kterému se množí bakterie. Ty se následně dostávají mezi zuby a dásně, kde začne vznikat zánět. Pokud…

  Autor: Julie  |   Zvěřejněno: 15. 11. 2023  |  Aktualizováno: 12. 2. 2024  |

  Co jsou to odhalené zubní krčky?

  Odhalené zubní krčky nebo také obnažené zubní krčky jsou častým stomatologickým problémem, který postihuje pacienty různých věkových kategorií. Jejich původem může být onemocnění paradontóza. Za vznikem paradontózy stojí hromadění zubního plaku, kvůli kterému se množí bakterie. Ty se následně dostávají mezi zuby a dásně, kde začne vznikat zánět. Pokud se zánět šíří do větší hloubky, může dojít k poškození kostní tkáně, ustupování dásní, obnaženým zubním krčků a v důsledku k vypadávání zubů.

  Jak poznat obnažené zubní krčky?

  Běžným pohledem do zrcadla můžeme obnažené zubní krčky spatřit. Mezi další příznaky patří:

  • zvýšená citlivost zubů na studené a teplé nápoje nebo jídla, či kyselé potraviny
  • záněty a krvácení dásn

  Pokud zažíváte ostrou bolest při každém doušku ledového nápoje nebo při kousnutí do čokolády, je velmi pravděpodobné, že trpíte problémem zvaným obnažené zubní krčky.

  1f11ff8f b5bd 42cd ac11 696e1ccaaa69

  Proč se odhalují zubní krčky?

  Ke vzniku obnažených zubních krčků dochází při špatné péči o zuby, jako je špatná technika čistění zubů, nevhodný zubní kartáček a nedostatečná ústní hygiena.

  Další příčinou je i přibývající věk, kdy vlivem stárnutí dochází k přirozenému úbytku tkání a s tím spojené obnažené zubní krčky.

  Potýkat se s tímto problémem můžeme i kvůli genetice, pokud máme nevhodně uložený úpon uzdičky horního nebo dolního rtu nebo také krátkou podjazykovou uzdičku.

  Jak se vyhnout obnaženým krčkům?

  Nejsnadnějším způsobem je prevence, neboli každodenní a správná péče o zuby. Podívejme se co vše by měla zahrnovat, aby jsme se vyhnuli nepříjemným zdravotním problémům:

  Správné techniky čištění zubů

  Pokud používáme nesprávné techniky čištění, zanecháváme mezi zuby zubní plak a další nečistoty, které následně způsobí množení bakterií. Díky nacvičení správného čištění zubů se můžeme vyhnout vzniku zubního kazu a dalším stomatologickým problémům.

  S tím vám nejlépe poradí váš dentista a nebo si techniky můžete nacvičit pomocí dostupných videí.

  d0ac5b09 ae78 4815 b1ae b808d0a08b72

  Zubní kartáčky

  Správná technika čištění zubů a měkký kartáček vám pomůže chránit vaše krčky. Vyberte si kartáček s jemnými štětinkami. Příliš tvrdé kartáčky poškozují vaše dásně. Při čistění na zuby nepoužívejte velký tlak, efektivnější je jemné čištění v kombinaci se správnou technikou.

  Vhodnou a ekologickou variantou jsou bambusové kartáčky s nano štětinkami, které jsou šetrné k vašim dásním a k životnímu prostředí.

  Zubní pasty a ústní vody

  Jako prevenci používejte pasty a ústní vody vhodné na citlivé zuby a obnažené zubní krčky.

  Vybírejte pasty a gely bez abrazivních částic, které zbytečně nepoškozují sklovinu zubu a nedráždí dásně. Před prevencí vzniku paradontu doporučujeme zubní pastu s ženšenem a zeleným čajem.

  Doplnit ústní hygienu můžete i ústními vodami, které obsahují byliny a působí léčebně.

  Mezizubní kartáčky

  S pomocí mezizubního kartáčku vyčistíte i těžko přístupné prostory od zubního kamene, plaku a bakterií.

  Dentální hygiena

  Předcházet obnaženým zubním krčkům můžeme velice efektivně díky pravidelným návštěvám dentálního hygienisty. Dentální hygienu je doporučeno navštěvovat 2x ročně.

  banner bambusovy nano kartacek
  zubní pasta prodental
  zubní pasta prodental

  Léčba odhalených krčků

  Pokud si všimnete, že se vás obnažené zubní krčky týkají a došlo u vás k ústupu dásně, je důležité navštívit svého zubního lékaře, který dokáže určit správnou diagnózu a navrhne vám možná řešení.

  Ovšem léčba obnažených krčků je dále možná. Zde je několik možností jak odhalené zubní krčky opravit a dalšímu ustupování dásně zabránit:

  Změna stravy

  Stravovací návyky mají podstatný vliv na zdraví zubů. Je proto rozumné omezit příjem sladkých

  nebo kyselých potravin, jelikož mohou na zubních krčcích vyvolávat erozi.

  V případě, že si dopřejete takové potraviny, je doporučeno ústa po konzumaci propláchnout vodou a počkat přibližně třicet minut, než přistoupíte k čištění.

  5a089f6a 341a 42da 83c7 3d67fcba759a

  Laserové odstranění zubního kamene

  Pro prevenci a zastavení odhalování zubních krčků nám pomůže odstranění zubního kamene. Speciálně vybavený laser cíleně detekuje a eliminuje zubní kámen a přidružené bakterie.

  Odhalí zubní kámen i v těch oblastech, které nejsou viditelné pouhým okem. Při tomto procesu nedochází k poškození jiných zubů nebo okolní tkáně.

  Zastavení ústupu dásně

  Jedním ze způsobů, jak můžeme poskytnout úlevu pacientům trpícím parodontózou, je chirurgický zákrok s cílem předejít dalšímu ustupování dásně. Tento chirurgický zásah je odborně označován jako frenulektomie.

  Při frenulektomii se odstraňuje nadměrný tah způsobený horním nebo dolním rtem, který negativně ovlivňuje stabilitu zubů v lůžku a přispívá k postupnému odkrývání dásní a ubývání kostní hmoty.

  Plastická chirurgie

  Odhalené krčky mohou vyvolávat citlivost a být příčinou jak zdravotních, tak estetických obtíží.

  Nicméně, díky moderním postupům plastické chirurgie, existuje možnost esteticky upravit vzhled odhalených zubních krčků pomocí zákroků na měkkých tkáních v ústní dutině.

  914a9134 a97e 45de adae 48b21d9ad6a5

  Doplnění kostní tkáně

  V případech, kdy došlo k poškození kostní tkáně v důsledku parodontózy, je možné poskytnout efektivní řešení tím, že ji nahradíme.

  Za účelem zachování stability zubu se aplikuje vedle zbývající zubní tkáně velice kvalitní materiál nahrazující kost.