+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Růst mléčných zubů: Kazy se nevyhýbají ani prvním zoubkům

  Ačkoliv jsou mléčné zuby dočasné, přesto by se o ně děti měly správně starat. Část povinnosti však leží i na rodičích, kteří musí především v raných letech na své ratolesti dohlížet. V tomto článku se blíže podíváme na proces růstu dětských zubů a vysvětlíme si, jak se o ně starat, aby se jim zubní kaz…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 13. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Ačkoliv jsou mléčné zuby dočasné, přesto by se o ně děti měly správně starat. Část povinnosti však leží i na rodičích, kteří musí především v raných letech na své ratolesti dohlížet. V tomto článku se blíže podíváme na proces růstu dětských zubů a vysvětlíme si, jak se o ně starat, aby se jim zubní kaz vyhnul velkým obloukem.

  Boy brushing teeth 772031 1 scaled

  Růst mléčných zubů

  Mléčné (také první, dětské nebo dočasné zuby) představují velký předěl v životě dětí. Jakmile se začne prořezávat první zoubek okolo 6. měsíce věku dítěte, jedná se o velkou událost. A to nejen pro rodiče, které klubání dětských zoubků nenechá spát. Celkem dítěti vyroste 20 mléčných zubů a fáze růstu by měla být dovršena cca ve 3 letech.

  Růst dětských zoubků je pro děti nepříjemné, neboť jej doprovází další příznaky – průjem, rýma, zvýšená teplota, citlivé a bolestivé dásně. Mimo to se dětem hůře spí a jsou plačtivé.

  Dolní zuby se prořezávají dříve než vrchní a prvním prořezaným zubem bývá řezák (mezi 6. až 16. měsícem). Poté vyrostou první stoličky (mezi 13. až 24. měsícem), špičáky (mezi 16. až 23. měsícem) a následně druhé stoličky (mezi 23. až 33. měsícem). Díky zubům mohou rodiče do jídelníčku dítěte zařadit i tuhou stravu.

  Kolem šesti let by dětem měly mléčné zuby začít vypadávat a nahrazovat je dospělácké zuby.

  Baby s first tooth 825308 1 scaled

  Zubní kazy na mléčných zubech

  S růstem dětských zoubků souvisí otázka, kdy zajít poprvé k zubaři. Toho byste měli navštívit hned, jak vyroste první zub. Dětský stomatolog naučí dítě zábavnou formou, jak si správně čistit zuby. Následné kontroly by pak měly probíhat každých šest měsíců.

  U stomatologa se děti naučí, jak se správně o zoubky starat. I když jde o dočasný chrup, zubní kaz se mu nevyhýbá. Mléčné zuby představují základ pro další zuby a pokud budou plné kazů, může to znamenat zvýšené riziko problémů v budoucnosti – např. druhé zuby narostou křivě nebo se začnou později prořezávat.

  Zubní kaz, který se vytváří z bakterií zubního plaku, se na dětských zubech projevuje zvýšenou krvácivostí dásní, jejich citlivostí a zarudlostí. Zaměřit byste se měli především na dásně u předních zubů dítěte, kde se zubní plak vyskytuje v podobě bílých teček. Ten je však složité odhalit, a proto byste neměli podcenit preventivní prohlídku u zubaře.

  Trhání zkažených mléčných zubů

  Trhání zkažených mléčných zubů u dětí může být někdy nezbytným krokem, pokud jsou zuby silně poškozené zubním kazem, pokud způsobují bolest nebo infekci, nebo pokud brání správnému prorůstání stálých zubů. Přestože se dětské zuby nakonec samy vymění za stálé, nelze podcenit důležitost péče o mléčné zuby, protože mají klíčovou roli v rozvoji správného sestavení chrupu, řeči a žvýkání.

  Child practicing brushing teeth 2157119 4 scaled

  Příčiny zkažených předních zubů

  Zubní sklovina je u mléčného chrupu tenčí, a proto je riziko tvorby zubního kazu zvýšené. Zubní kaz na dětských zubech vzniká z podobných příčin jako v případě dospělých. Jde tedy především o nadměrnou konzumaci jídel a nápojů se zvýšeným obsahem cukru, sladidel nebo kyselin. Zkažené mléčné zuby mohou vzniknout i z nedostatečného pitného režimu. Pokud děti budou dostatečně pít, bude se jim v pusince tvořit dostatečné množství slin, které zabrání tvorbě zubního plaku.

  Tvorbu zubního kazu má na vině i špatně prováděná ústní hygiena. Za tímto účelem jsou na trhu speciální prostředky a zubní pasty pro děti, které jim nejen čištění zoubků ulehčí, ale zároveň bude i příjemné. Jde především o speciální kartáčky, nástavce nebo zubní pasty bez fluoridu.

  Je trhání mléčného zubu nezbytné?

  Pokud se v dětských ústech objeví zkažený zub, je třeba tuto situaci vyřešit. Někteří lékaři preferují extrakci takového zubu, zejména pokud se objeví v raném věku. Zkažený zub ponechaný v ústech může způsobit vážné zdravotní komplikace (např. abscesy, obličejové záněty), které mohou ohrozit dítě na životě. Existuje však protichůdný názor, který tvrdí, že vytržené zuby mohou bránit dítěti ve vývoji řeči. Lze však dítěti pořídit speciální protézy, které mu s výslovností budou pomáhat.

  Je nutné vrtání mléčných zubů?

  Pokud dětský zubař nepřistoupí k trhání zubu, je na místě jeho vrtání. Mělo by se ostatně jednat o preferovanou variantu, neboť zachování zubu zajišťuje udržení místa pro stálý zub.

  Zubní kaz se standardně ošetřuje bílou plombou (nikoli amalgámovou). Dětští stomatologové jsou na dětské pacienty připraveni, takže kromě klasických vrtaček mívají k dispozici i další postupy, jak se kazu zbavit.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze