Slovo elektrolyty jste už určitě někde slyšeli, nejspíš v nějaké fitness kampani. Ale ony ve skutečnosti nejsou jen výmysl sportovních značek a fitness marketingových kampaní. Jsou to skutečné látky, bez kterých by tělo prostě nefungovalo. Pomáhají udržovat rovnováhu tekutin, ovlivňují nervové přenosy i činnost svalů. Když vám elektrolyty v těle chybí, řekne si o ně – a vy byste měli vědět, jak to poznat a co mu dodat.
Co jsou elektrolyty a proč je potřebujeme?
Elektrolyty jsou minerály, které se v těle nacházejí ve formě iontů – tedy látek s elektrickým nábojem. Jsou rozpuštěné ve vodě, a fungují díky nim přenosy elektrických signálů mezi nervy a svaly. Podílejí se na hydrataci, regulaci pH, krevním tlaku a řadě dalších životně důležitých funkcí. Bez elektrolytů by správně nefungoval ani srdeční tep, ani trávení, ani mozkové signály.
Nejde jen o sůl, ale i o draslík, hořčík a vápník
Nejčastěji omílaný elektrolyt je sodík – tedy sůl. Ale úplně stejně důležité jsou i další prvky, jako třeba draslík, který reguluje srdeční rytmus a pomáhá s přenosem nervových vzruchů, hořčík, který podporuje funkci svalů a nervů a přispívá metabolismu energie, nebo vápník, který je potřebný pro kosti, svalovou kontrakci a srážlivost krve. Všechny tyto minerály musí být v rovnováze, jinak se začne tělo ozývat.
Elektrolyty do vody = klíč k hydrataci a svalům
Elektrolyty se, stejně jako většina doplňků stravy, dají přijímat různě. Voda s elektrolyty má výhodu v tom, že minerály se v ní snadno vstřebávají. Nejlepší je vzít si ji s sebou do posilovny (nebo k jakémukoli cvičení). Při fyzické aktivitě nebo v horku totiž ztrácíte tekutiny i minerály potem, a obyčejná voda vás sice hydratuje, ale neobnoví rovnováhu elektrolytů. Nápoj s elektrolyty (nebo elektrolyty do vody ve formě prášku, tablet nebo kapek) dodá tělu vše, co potřebuje, aby se zotavilo a znovu správně fungovalo. Hydratace i elektrolyty v jednom, ideální, no ne?
Kdy užívat elektrolyty v doplňcích stravy a kdy stačí voda?
Ne každý potřebuje elektrolyty v tabletách nebo ionťácích denně. Většinou si tělo vystačí s tím, co přijmete běžnou stravou, tedy s elektrolyty v potravinách. Kdy je to ale naopak a elektrolytů potřebujeme doplnit co nejvíc?
Po tréninku, nemoci nebo vedru. Když tělo potřebuje víc
Po intenzivním cvičení, dlouhém běhu, saunování, v horku nebo i při horečce tělo rychle ztrácí tekutiny i minerály skrz pot. V těchto chvílích má smysl sáhnout po elektrolytech v doplňcích – zvlášť, když se u vás objeví známky dehydratace nebo křeče. Stejně tak po zvracení, průjmu nebo delším pobytu na slunci ocení tělo nápoj s elektrolyty, který mu pomůže rychle se vzpamatovat ze ztráty tekutin s cennými minerály.
Ne každá ionťáková voda je to pravé
Tak jako u všeho, i u iontových nápojů si musíte dávat pozor na nekvalitní výrobky. Hlavně si hlídejte složení. Spousty nekvalitních „iontových nápojů“ z obchodů obsahují víc cukru než minerálů a hrají na zajímavou grafiku a nápis fitness. Cukr v ionťácích není na škodu, protože pomůže se vstřebáním vody, ale ve větším množství tělu spíš škodí. Kvalitní nápoj s elektrolyty je takový s vyšším obsahem draslíku, hořčíku a bez zbytečných sladidel.
TIP: Abyste měli vše pod kontrolou, můžete si také připravit vlastní vodu s elektrolyty – stačí voda, špetka mořské soli, citrón (a/nebo pomeranč) a trochu medu. A máte DYI ionťák, bez zbytečné chemie. Elektrolyty nápoj doplní, i když na sobě nemá obří fitness nápis.
Jak poznat nedostatek elektrolytů?
Tělo si o pomoc řekne poměrně jasně. Problém je, že si jeho signály často spojíme s jinými příčinami, nebo je ignorujeme úplně.
Křeče, únava, bolest hlavy. Když si tělo říká o pomoc
Typické jsou svalové křeče – hlavně v lýtkách nebo chodidlech (obzvláště při nedostatku hořčíku), únava, zmatení, bolesti hlavy, závratě nebo pocit „vybití“. Dostavit se můžou i výkyvy nálad, nepravidelný srdeční tep, problémy s trávením a bolesti břicha, časté močení, sucho v puse nebo až zvracení. V takový moment je nejlepší nasadit na elektrolyty doplněk stravy.