+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Hnědé skvrny na zubech – Jak se jich zbavit?

  Každý člověk se rád pyšní zářivě bílým úsměvem. Pokud patříte mezi ty, kteří se z důvodu hnědých fleků na zubech raději nesmějí, je tento článek právě pro vás. Hnědé fleky na zubech často představují souvislý povlak v místě dásní nebo mezizubních prostor, což nicméně značí nadměrný výskyt zubního kamene v těchto oblastí. Nelze se ho…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 20. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Každý člověk se rád pyšní zářivě bílým úsměvem. Pokud patříte mezi ty, kteří se z důvodu hnědých fleků na zubech raději nesmějí, je tento článek právě pro vás.

  Hnědé fleky na zubech často představují souvislý povlak v místě dásní nebo mezizubních prostor, což nicméně značí nadměrný výskyt zubního kamene v těchto oblastí. Nelze se ho zbavit domácí zubní hygienou, a tak je potřeba navštívit ordinaci zubaře nebo dentální hygienu.

  Proč se tvoří hnědé skvrny na zubech?

  Pokud pozorujete na zubech malé hnědé fleky, budete muset hledat příčinu ve svém jídelníčku a životním stylu celkově. Často bývá na vině nadměrná konzumace tabáku, specifických nápojů jako cola, čaj, káva nebo víno, ale i určitého ovoce, např. borůvek, ostružin nebo granátového jablka.

  Hnědé skvrny na zubech u dětí

  Hnědé skvrny na zubech nejsou jen doménou dospělých, i u dětí zaznamenáváme jejich výskyt. Především proto, že jim rodiče podávají čaj nebo ovoce, které tento problém způsobují. Aby se ale vyloučil zubní kaz nebo jiný problém, měly by děti navštívit stomatologa.

  pexels kpaukshtite 701774 3

  Jak odstranit hnědé skvrny na zubech?

  Pokud vás problém hnědých skvrn trápí, nemusíte se bát toho, že se jedná o neřešitelný problém. Než se vydáte do ordinace odborníka, měli byste vyzkoušet i jiné postupy, díky kterým můžete navrátit zubům bělost.

  Ve specializovaných obchodech si můžete zakoupit sadu určenou pro odstranění fleků na zubech. Většinou se jedná o bělicí zubní pasty nebo spreje.

  Hnědé skvrny mezi zuby

  Hnědé skvrny mezi zuby mohou být důsledkem několika faktorů, včetně zubního kazu, kde bakterie rozkládají zubní sklovinu a tvoří skvrny. Další příčinou mohou být pigmenty z potravin a nápojů, jako je káva, čaj nebo červené víno, které se usazují na těžko dostupných místech mezi zuby. Kouření je také významným původcem hnědých skvrn díky nikotinu a dehtu, které zanechávají stopy na zubech. V některých případech mohou hnědé skvrny signalizovat fluorózu, zejména pokud došlo k nadměrné expozici fluoridu během vývoje zubů. Důležité je pravidelné čištění zubů a návštěvy u zubního lékaře.

  pexels karolina grabowska 4202922

  Odstranění zubního plaku a air flow pískování zubů

  Pravidelná návštěva ordinace zubního hygienisty by měla patřit do vaší péče o chrup. Tento odborník vám může mimo jiné pomoci i s odborným odstraněním hnědých flekůna zubech. Jedná se o tzv. metodu air flow, neboli též pískování zubů.

  Tento postup spočívá v odstranění skvrn i plaku z hůře dostupných míst v ústní dutině. Za tímto účelem se používá speciální přístroj a prášek. Lékař nebo dentální hygienista vždy vybere vhodný postup na míru – závisí například na tom, zda osoba již někdy tento proces postoupila nebo nikoli. Nutno dodat, že Air flow je vhodné i pro děti.

  pexels karolina grabowska 4202388

  Důkladná zubní hygiena

  Alfou a omegou problematiky krásných zubů je samozřejmě dobře provedená zubní hygiena. Používejte kvalitní kartáčky (měkké) a mezizubní kartáčky. Tuto rutinu můžete doplnit ústní vodou nebo čas od času i bělicí zubní pastou.

  Současně byste si měli po každém jídle nebo pití vypláchnout pusu čistou vodou. Pokud si chcete vyčistit zuby, počkejte alespoň 30 minut, neboť během této doby má zubní sklovina větší tendenci se narušit.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze