+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Jak nedostatek spánku ovlivňuje kariéru

  V tomto článku se podíváme na to, jak nedostatek spánku ovlivňuje pracovní výkon, produktivitu a celkově kariéru.

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 26. 4. 2024  |  Aktualizováno: 3. 6. 2024  |

  Jak k tomu dnešní rychlá doba svádí, mnoho lidí obětuje spánek ve prospěch práce, zábavy, internetu nebo sociálních aktivit. To ale může mít dalekosáhlé a negativní důsledky nejen na jejich zdraví, ale paradoxně i tu kariéru, kterou se místo spánku snaží nahánět.

  Co se stane při nedostatku spánku?

  Dospělý člověk budující kariéru by si měl vždy hlídat kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Obecně platí, že není vhodné spát méně, než 7 hodin, každý to ale máme trochu jinak. Ženy potřebují trochu více spánku než muži, ale ani ti by na něj neměli zapomínat. Nedostatek spánku, nazývaný také spánková deprivace, má na lidský organismus řadu negativních dopadů. Mezi nejvýraznější patří:

  • Snížená koncentrace: Soustředit se s nedostatkem spánku je mnohem těžší, než když jste vyspalí. Tím samozřejmě padá i vaše produktivita a kvalita odvedené práce. Stejný výsledek, který byste vyspalí získali za hodinu, budete s nedostatkem spánku získávat podstatně déle.
  • Zhoršená paměť: Paměť trpí taktéž. Sníží se množství informací, které je mozek schopný pojmout a uchovat a tím se zase zhorší vaše produktivita.
  • Zvýšená únava a ospalost: Během dne se můžete cítit unavení a ospalí, což ničí hlavně vaši motivaci. Kvůli tomu můžete mít potíže s plněním úkolů a dodržováním termínů.
  • Zhoršená nálada a podrážděnost: Spánková deprivace může vést k podrážděnosti, výkyvům nálady a agresivitě. To má za následek narušení vztahů s kolegy a nadřízenými a vytváří negativní pracovní prostředí.
  • Oslabený imunitní systém: Nedostatek spánku oslabuje imunitní systém a zvyšuje tak náchylnost k infekcím a nemocem. To mimo jiné může vést k časté pracovní neschopnosti a ztrátě produktivity.
  • Zvýšené riziko chronických onemocnění: Dlouhodobý nedostatek spánku je spojován s vyšším rizikem vzniku chronických onemocnění, jako jsou obezita, cukrovka, srdeční choroby a deprese. Tyto choroby mohou vést k dlouhodobé pracovní neschopnosti a velmi negativně ovlivnit vaši kariéru.
  Tired at work 1039667

  Co ovlivňuje kvalitu spánku?

  Kvalitní spánek ovlivňuje opravdová spousta věcí. Vypsali jsme pro vás přehledně ty nejdůležitější a takové, které můžete snadno ovlivnit a vylepšit.

  • Spánkový režim: Vhodný režim je základ. Choďte spát pravidelně ve stejný čas, i ráno vstávejte každý den stejně. Výjimkou nejsou ani víkendy.
  • Modré světlo: Modré světlo z displejů a obrazovek udržuje mozek v bdělém stavu. Vyhněte se večer telefonu i počítači, nebo si alespoň pořiďte brýle proti modrému světlu.
  • Stres: Myšlenky na práci, problémy a obecné plánování a úzkosti vás probudí a zásadně se vám bude špatně usínat. Vyhraďte si čas jindy přes den, kdy budete nad těmito problémy přemýšlet a večer už jen relaxujte.
  • Večeře: Jezte nejpozději 2 hodiny před spaním a držte se lehkých jídel. Pokud si dáte těžší jídlo, vaše tělo bude muset trávit a nedostane se mu dost energie na důležité procesy, které mají probíhat při spánku.
  • Alkohol před spaním: Může působit uklidňujícím dojmem, ale v mozku potom spánek spíše překazí. Vyhněte se alkoholu před spaním a uklidněte se raději třeba bylinkami na spaní.
  • Málo kyslíku: Vždy si v místnosti, kde spíte, dostatečně vyvětrejte. Alespoň 10 minut nechte otevřené okno, ať snížíte teplotu v místnosti, vpustíte do ní kyslík a vyhnete se tak ranní bolesti hlavy. S tou se pracovat moc nedá.
  • Ticho, teplota a tma: Ideální teplota na spaní je mezi 16-18 °C (zdroj). Místnost by zároveň měla být dobře odhlučněná a tmavá. Ráno se ale vystavte slunečním paprskům, ať se vaše tělo lépe probudí.
  Exhausted freelancer falling asleep 941127

  Co se stane, když málo spím?

  Když člověk málo spí, přináší to mnoho různých problémů. Jak už jsme zmínili, zhoršuje se schopnost koncentrace, paměť, nálada i motivace. To ale není zdaleka všechno. Lidský mozek je neskutečně složitý orgán (dokonce tak moc, že zatím s jistotou nevíme, jak vlastně funguje), který potřebuje spoustu živin a správné zacházení pro optimální funkci. Hlavně potřebuje právě spánek. Během něho probíhá dlouhá řada procesů, díky kterým se mozek regeneruje, ukládá vzpomínky a připravuje se na další den. Spánková deprivace nastoluje v mozku naprostý chaos a vše rozladí.

  Dokonce je ve výzkumu stalo, že když lidé nedostatečně spali, mozek si začal vytvářet falešné vzpomínky, kterým účastníci výzkumu plně věřili.

  Kromě vlivu na mozek má nedostatek spánku vliv i na naše tělo. Může přinést řadu problémů, jako je třeba oslabená imunita, problémy s viděním (to se nehodí například za volantem, pokud v práci hodně řídíte), srdeční problémy, špatná rovnováha nebo tloustnutí – a s ním spojený vyšší krevní tlak a zvýšené riziko cukrovky. Pokud chceme budovat svou kariéru a dostat se opravdu vysoko, možnost spolehnout se na své zdraví je základ. A to bez spánku nejde.

  Asleep in the library 620731

  Lehčí spánková deprivace se projevuje ztrátou bdělosti a pozornosti během dne, což může vést k chybám v práci, nehodám při řízení a zhoršení celkového výkonu. Chronická (opakující se) spánková deprivace pak vede k nespavosti, kdy člověk obtížně usíná a často se budí. Pokud se tento stav neléčí, může vyústit v závažné zdravotní problémy, jako je obezita, cukrovka, srdeční choroby, deprese a oslabení imunitního systému. V extrémních případech (kdy opravdu dlouho nespíte a vynecháváte i celé noci) těžké spánkové deprivace se mohou objevit i halucinace, paranoia a ztráta myšlenkové kontinuity.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze