+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • ADHD – Porucha pozornosti s hyperaktivitou

  O ADHD už jste asi slyšeli. Obzvláště v dnešní době se o něm mluví opravdu hodně. Někteří tvrdí, že je to jen moderní výmysl, jiná zase, že dřív bylo jen málo diagnostikováno, ale málokdo přesně ví, o co se jedná. Pokud vám dítě (nebo jeho vyučující) říká, že si myslí, že ho má, co si pod…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 10. 5. 2024  |  Aktualizováno: 3. 6. 2024  |

  O ADHD už jste asi slyšeli. Obzvláště v dnešní době se o něm mluví opravdu hodně. Někteří tvrdí, že je to jen moderní výmysl, jiná zase, že dřív bylo jen málo diagnostikováno, ale málokdo přesně ví, o co se jedná. Pokud vám dítě (nebo jeho vyučující) říká, že si myslí, že ho má, co si pod tím máte představit? A jaké jsou další kroky? Vše, co do začátku budete potřebovat, se dozvíte v tomto článku.

  Co znamená zkratka ADHD?

  Zkratka ADHD je přejatá z angličtiny a skládá se z pojmu attention deficit hyperactivity disorder. V češtině se tato porucha někdy označuje jako porucha pozornosti s hyperaktivitou.

  ADHD, známé také jako hyperkinetické poruchy, označují skupinu vývojových poruch s genetickým základem. Projevují se již v raném dětství a můžou zahrnovat například potíže s pozorností, impulzivitou a nadměrnou aktivitu. Každý jsme ale jiný a u každého se bude projevovat trochu jinak.

  pexels tara winstead 8378747

  Jak se projevuje ADHD?

  Projevy ADHD je těžké sjednotit, protože se u každého projevuje trochu jinak. Záleží na výchově, pohlaví i času diagnózy. Způsobuje hlavně potíže se soustředěním, ovládáním impulzů a regulací aktivity. Mezi příznaky patří problémy s pozorností, snadná rozptylitelnost, hyperaktivita a zapomnětlivost. Děti s ADHD mohou mít také problémy s regulací emocí, což vede k frustraci a výbuchům vzteku.

  Nenechte se ale hned vyděsit – určitou míru těchto projevů lze během vývoje pozorovat snad u všech dětí, i u těch neuro-typických (tedy nemajících ADHD, OCD, autismus ani jiné poruchy, které leží na neuro-divergentním spektru). Pokud jsou však výše zmíněné symptomy u vaší ratolesti trvalé a narušují jeho běžný život (dělají mu problémy ve škole, regualce emocí mu narušuje přátelství, je méně samostatné, než ostatní děti), může jít i o ADHD. Pokud máte podezření na ADHD u svého dítěte, je velmi důležité poradit se co nejdříve s pediatrem. Včasná diagnóza a léčba, včetně terapie a případně i medikace, mohou výrazně zlepšit kvalitu života vašeho dítěte. A to nejen v dětství, ale i do daleké budoucnosti.

  Making a spooky face 848180

  Přestože dětská psychiatrie čelí mnoha stigmatům a možná budete mít strach, že diagnóza vašemu potomkovi zničí život, nebo se za ni jednoduše budete stydět, je důležité pamatovat, že tito odborníci mohou vašemu dítěti poskytnout zásadní podporu v oblasti duševního zdraví. Neváhejte vyhledat pomoc odborníka – je to nejlepší způsob, jak zajistit, aby vaše dítě dostalo potřebné nástroje a porozumění pro šťastný a plnohodnotný život.

  ADHD u dětí: příčiny a diagnóza

  Přesná příčina ADHD zatím není vědecky zcela objasněna, ale odborníci se domnívají, že jde o kombinaci genetických faktorů, nerovnováhy mozkových chemických látek a vlivu prostředí před a během porodu.

  Diagnostika ADHD u dětí není jednoduchá. Lékař musí zohlednit mnoho faktorů, včetně rodinné anamnézy, pozorování chování dítěte, psychologického vyšetření a vyloučení jiných možných příčin symptomů. Obzvláště u malých dětí je diagnostika problematická, protože se u nich ADHD může projevovat trochu jinak než u starších a často je zaměnitelné za běžné chování v průběhu vývoje. Je tedy velmi důležité odlišit běžné chování předškoláka od symptomů onemocnění. Do 7 let věku se dokonce ADHD nedá ani s jistotou diagnostikovat.

  Pokud máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, obraťte se na svého pediatra. Ten posoudí situaci a případně vás doporučí k dětskému psychiatrovi na komplexní vyšetření. Včasná diagnóza a správná léčba, která může zahrnovat psychoterapii, behaviorální terapii a v některých případech i medikaci, mohou dítěti s ADHD výrazně pomoci.

  Smiling girl with a backpack 1750364

  ADHD u dětí: léčba

  Léčba ADHD je komplexní proces. Je potřeba myslet na různé aspekty prostředí dítěte. Osvěta okolí dítěte je opravdu zásadní, abychom se vyhnuli vytváření nevhodných podmínek i šikaně. Zapojení rodiny a sociálního prostředí, jako jsou školy a školky, je také nezbytně nutné.

  Léčba u malých a předškolních dětí:

  Malým dětem pomáhají hlavně jasně formulované informace a pravidla, vhodně naplánovaný režim, který myslí na riziko přetěžování dítěte, a jasné plány pro zvládání problematického chování. Smyslové, motorické i sociální dovednosti a sebevědomí posilujeme pomocí motopedagogiky, ergoterapie a skupinových her. K psychoterapeutickým opatřením se řadí také výchovné poradenství pro rodiče a herní terapie.

  Léčba u dětí školního věku:

  Nástup do školy není pro děti s ADHD nic snadného. Musí naučit sedět v klidu hodiny a hodiny, pozorně naslouchat a pamatovat si spousty nových informací, což je pro dítě s těmito problémy opravdu velkou výzvou. Jak mu pomoci? Díky jasným pokynům a podpoře ze strany pedagogů se může rozvinout schopnost seberegulace, jsou-li pro to vytvořené vhodné podmínky. Pro rodiče a pedagogy platí podobné rady jako u malých dětí – jasná pravidla, pevný režim, vyhýbání se přetěžování a časté, ale zasloužené pochvaly (i za drobnosti typu „zvládl jsi celou hodinu nemluvit“, „nezapomněl jsi domácí úkol“ atp.).

  Young boy screaming 628997

  Jak se léčí ADHD?

  Léčba je komplexní a vyžaduje spolupráci rodičů, lékařů a pedagogů. U každého dítěte budou doporučení malinko jiná, obecně ale platí pár zásad, které je dobré dodržovat vždy.

  Rodiče by měli přijmout dítě takové, jaké je, a vytvořit mu láskyplné a stabilní prostředí. Pomáhá pevný denní režim, různorodé koníčky (které jsou ale stálé a dlouhodobé) a dodržování času pro studium, zábavu a komunikaci. Lékaři na základě diagnostiky navrhují individuální léčebný plán, který může zahrnovat psychoterapii, behaviorální terapii a v některých případech i medikaci. Pedagogové zase vytvářejí ve škole inkluzivní prostředí a upravují výuku tak, aby odpovídala potřebám dítěte s ADHD.

  O výuce dětí s ADHD je dokonce zmínka i v zákoně, který jim zajišťuje právo na specifický individuální přístup a speciální režim. Pokud byste si ho chtěli podrobně nastudovat, jedná se o vyhlášku č. 73/2005 Sb.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze