+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Fluoridové skvrny na zubech: Jak se jich zbavit?

  Skvrny na zubech trápí velkou část populace. Ty však nemusí být způsobeny jen konzumací čaje, kávy, červeného vína nebo kouřením cigaret. Na vině bývá často i fluorid, běžně též označovaný jako fluor. Ten způsobuje nevzhledné bílé fleky na zubech, kterých rozhodně stojí za to se zbavit. V tomto článku se dozvíte, co způsobuje bílé skvrny…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 19. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Skvrny na zubech trápí velkou část populace. Ty však nemusí být způsobeny jen konzumací čaje, kávy, červeného vína nebo kouřením cigaret. Na vině bývá často i fluorid, běžně též označovaný jako fluor. Ten způsobuje nevzhledné bílé fleky na zubech, kterých rozhodně stojí za to se zbavit. V tomto článku se dozvíte, co způsobuje bílé skvrny na zubech a jak se tomuto jevu případně bránit.

  Co to je fluoróza? Bílé skvrny na zubech

  Dané téma se úzce prolíná s tzv. fluorózou. Toto onemocnění lze charakterizovat jako nevratné poškození zubní skloviny, která byla zapříčiněna velmi vysokým přísunem fluoridů do organismu. Projevem fluorózy jsou právě bílé skvrny na sklovině, v těžkých případech jde o žlutohnědé až hnědé skvrny.

  Příčinou je polykání zubní pasty při provádění hygieny. Dalším důvodem je nesprávné či nadměrné používání fluorových gelů, laků či tablet. Z tohoto důvodu se nedoporučuje, aby děti používaly zubní pastu s fluorem (více viz níže).

  Z nedávných studií zároveň vyplývá, že fluor se ukládá i v kostech a může přispívat ke zvýšenému riziku vzniku osteoporózy.

  Baby s first tooth 825308 1

  Bílé skvrny na zubech u dětí – fluoróza u dětí

  Fluoróza s tím související bílé fleky na zubech se nevyhýbá ani těm nejmenším. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje právě u dětí a dospívajících. Z tohoto důvodu by děti neměly používat zubní pasty s nadměrným množstvím fluoru. Vzhledem k tomu, že vlivem fluorózy dochází k definitivnímu zničení zubní skloviny, budou mít děti poškozené zuby do doby, než se jejich mléčné zuby nahradí stálým chrupem (pokud již mají dospělácký chrup, je situace samozřejmě horší).

  Aby nedošlo k rozvoji fluorózy, měli by rodiče dětem kupovat pasty odpovídající jejich věku. Děti mají tendenci zubní pastu polykat, a proto by neměly používat zubní pasty pro dospělé.

  Boy brushing teeth 772031 1

  Profesionální odstranění bílých skvrn na zubech

  Pokud vás bílé skvrny na zubech trápí, můžete se rozhodnout pro řešení dostupná v ordinacích zubních lékařů.

  Vždy závisí na intenzitě poškození zubní skloviny. První a nejméně invazivní možností je použití bělicího gelu. Podle toho, zda se dostaví kýžené výsledky, se s pacientem zubař domluví na dalším postupu. Pokud bělicí gel nezafungoval, je možné s bílými skvrnami zabojovat prostřednictvím mikroabraze.

  Mikroabraze je postup, při kterém dojde k odstranění tenké vrstvy poškozené skloviny, čímž se chrupu vrátí normální vzhled a barva.

  Pokud ani tento proces nepřinese úspěch, řešením může být konzervativní kompozit do postižených oblastí zubu.

  Checking teeth 513797 1

  Používání zubní pasty bez fluoridu

  Zubní pasta s fluorem se sice nedoporučuje malým dětem, ale i dospělí by měli být na pozoru. To proto, že v potravinách a nápojích je fluoru dostatek, a tak rozhodně chrupu neuškodí, pokud sáhnete po dospělácké nebo dětské zubní pastě bez jeho obsahu. Fluor se běžně nachází ve slaných potravinách, rybách a nápojích (slazených i neslazených), a tak byste měli dát přednost zubním pastám například s bylinkami, hřebíčkem apod.

  Pozor na fluorid v tabletách

  Z celého textu si čtenáři určitě odnesli, že by měli nahradit zubní pasty s fluoridem jinými alternativami. Stejná situace platí i pro fluoridové tablety. Ty se často dávají dětem v rámci prevence, neboť jsou ještě ve vývinu a fluor slouží jako důležitý stavební kámen pro růst kostí, zubů a zubní skloviny.

  Fluor má sice velmi vysokou účinnost a v lidském těle hraje nezastupitelnou roli, ale, jak se říká, všeho moc škodí. Tudíž i v případě tablet je vhodné poradit se s odborníkem, neboť konzumací těchto tablet může vzniknout fluoróza.

  Nejčastější dotazy

  Jaká je škodlivost fluoridu?

  Fluorid je minerál známý svými prospěšnými účinky na prevenci zubního kazu, když je konzumován v malých množstvích.

  Však jeho nadměrná konzumace může vést k negativním účinkům, jako je dentální fluoróza u dětí. Tento stav se projevuje změnami v barvě zubů a jejich struktuře, což může zahrnovat bílé skvrny až po hnědé skvrny a nerovnosti na sklovině.

  Další vážné zdravotní problémy mohou zahrnovat kostní problémy, jako je fluoridová osteopatie, která nastává při dlouhodobém nadužívání fluoridu a může ovlivnit kostní hustotu a strukturu.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze