+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Jak vybrat brýle proti modrému světlu

  Možná jste již na internetu narazili na pojem “brýle proti modrému světlu” a zajímá Vás jak takové brýle vybrat. V tomto článku si detailně projdeme problematiku modrému světlo, jak se modrému světlu efektivně vyhnout a zlepšit si spánek za pomoci brýlí proti modrému světlu.

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 17. 3. 2024  |  Aktualizováno: 3. 6. 2024  |

  Co je modré světlo?

  Modré světlo představuje značnou část viditelného světelného spektra, charakterizovanou krátkými vlnovými délkami, které se pohybují v rozmezí od 380 do 500 nanometrů. Díky své vysoké energii, má modré světlo významný vliv nejen na naše vizuální vnímání, ale také na biologické procesy v těle. Modré světlo se vyskytuje jak v přirozeném světle, ve slunci, ale také v umělé podobě, a to především v elektronických zařízeních jako jsou mobilní telefony, počítače či televize. Právě to umělé osvětlení, převážně v době před spaním, může ovlivňovat cirkadiánní rytmus. Tento rytmus reguluje naše spánkové cykly a je citlivý na modré světlo zejména ve večerních hodinách. Narušení našeho cirkadiánního rytmu může vést k horšímu usínání a narušení spánku.

  Navzdory potenciálním rizikům a negativnímu vlivu na spaní, modré světlo je nezbytnou součástí světelného spektra a má pozitivní vliv na spoustu procesů v lidském těle. Například během dne modré světlo zlepšuje pozornost, reakční dobu a dokonce i náladu.

  modre svelo spektrum 2

  Jak škodí modré světlo?

  Expozice modrému světlu, zejména ve večerních hodinách, má významný dopad na již zmíněný cirkadiánní rytmus. Abychom pochopili problematiku modrého světla, je důležité se vrátit trochu do historie. Dříve, ještě přes vznikem první žárovky, lidé chodili spát se západem slunce, nebo po západu seděli u ohně. Oheň sám o sobě nenarušuje cirkadiánní rytmus a je pro náš spánek absolutně neškodný, protože neobsahuje modrou složku světla. Jednoduše řečeno, po západu slunce se nevystavovali žádnému modrému světlu.

  V moderní době se díky nejnovějším technologiím vystavujeme modrému světlu téměř neustále, nejen přes den, ale i přes noc. Nejvíce tomu pomáhají počítače, chytré telefony, ale také LED osvětlení. Díky tomuto fenoménu si naše tělo neustále (i po západu slunce) myslí, že je den a není schopno se připravit na spánek. Tato večerní expozice modrému světlu významně potlačuje produkci melatoninu, hormonu, který signalizuje našemu tělu, že nastal čas k odpočinku a spánku. Když je produkce melatoninu narušena, lidé začínají mít problémy s usínáním a také se mohou cítit více unavení po probuzení.

  Výzkumy ukazují, že dokonce i krátkodobá expozice intenzivnímu modrému světlu ve večerních hodinách může vést k narušení cirkadiánního rytmu, to může mít negativní důsledky nejen na kvalitu spánku, ale také na celkové zdraví.

  modre svetlo jak skodi scaled

  Jak se vyhnout modrému světlu?

  V reakci na enormní vystavování se modrému světlu, primárně z elektronických zařízení, se na trhu objevila řada produktů určených k ochraně před modrým světlem, jako jsou brýle na počítač s ochranou proti modrému světlu nebo softwarových řešení.

  Chcete-li minimalizovat expozici modrému světlu, je důležité omezit používání zařízení s digitálními displeji, jako jsou televize počítače, nebo telefony. Kromě elektronických zařízení modré světlo vyzařují i žárovky. Ve večerních hodinách je proto dobré používat zářivky oranžového zabarvené.

  oranzova zarivky

  K minimalizaci modrého světla můžete také použít červený filtr na telefonu, který automaticky zabraňuje emisi modrého světla ve večerních hodinách. Tato funkce mění barevné spektrum displeje a odstraňuje modrou a zelenou složku světla, což má za následek menší potlačení výroby melatoninu a pomáhá uživatelům lépe se připravit na spánek.

  Kromě červeného filtru je rovněž doporučováno zvážit používání brýlí proti modrému světlu bez dioptrií, které při nasazení odstraní modré světlo ze všech elektronických zařízení a žárovek. Další preventivní opatření je snížení celkového času stráveného před obrazovkami ve večerních hodinách a vytvoření relaxační rutiny před spaním, která nezahrnuje používání elektronických zařízení.

  svet pres cervene bryle 2

  K čemu je modré světlo dobré?

  Modré světlo není pouze špatné, jak si často lidé myslí. Je zcela nezbytnou součástí viditelného spektra barev a má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví – stimuluje bdělost, zlepšuje koncentraci a podporuje kognitivní funkce. Pocítit sílu modrého světla můžeme například ráno po probuzení při podívání z okna, kdy nás modré světlo ze slunce dokáže dokonale probrat a nakopnout do dne. Vystavování se modrému světlu během dne je také nezbytné pro zakotvení cirkadíánního rytmu – rozpoznávání kdy je den a kdy noc.

  Slunce pres okna scaled

  Kdy je modré světlo vhodné blokovat?

  Modré světlo je dobré blokovat v období zhruba 1-1,5 hodiny před spaním. Ideální variantou jsou červené brýle proti modrému světlu, které nejenže blokují světlo z elektronických zařízení, ale dokonce i ze všech ostatních zařízení vyzařující modré světlo, jako například žárovky.

  I malá expozice modrému světlu před spaním může potlačit produkci melatoninu, to může vést k potížím se spánkem a k narušení našeho spánkového cyklu. To je důvod, proč mnoho moderních elektronických zařízení nabízí tzv. “noční režim” nebo “červený filtr”, který snižuje emisi modrého světla ve večerních hodinách. Modré světlo se naopak nedoporučuje blokovat přes den, protože bychom si mohli narušit cirkadiánní rytmus. Takové narušení by mohlo vést ke zvýšené únavě a paradoxně ke zhoršení spánku.

  Podle čeho vybrat brýle proti modrému světlu?

  Vybrat ty nejlepší brýle proti modrému světlu můžete podle mnoha parametrů. Mezi ty nejzákladnější patří úroveň blokace modrého světlo, ta většinou začíná někde kolem 20 % a dosahuje hodnot až 100 %. Zvážit můžete také zda chcete, aby brýle blokovaly i zelené světlo, které má (v menším množství) vliv na produkci přirozeného melatoninu.

  Nejprodávanější brýle proti modrému světlu

  Nejlepší brýle proti modrému světlu jsou bezpochyby červené brýle blokující 100 % modrého a zeleného světla, které blokují světlo i ze stran. Jsou tak asi nejefektivnější variantou, jak se modrému světlu vyhnout a zlepšit si spánek.

  sleepking infografika

  Nejlevnější brýle modrému světlu

  Důležité v rozhodování je samozřejmě i cena. U nás na e-shopu se snažíme nabízet ty nejlevnější brýle proti modrému světlu, při zachování té nejvyšší kvality! Zároveň brýle před odesláním měříme, zda doopravdy blokují modré světlo, či nikoli. Když si objednáte brýle z našeho e-shopu můžete si být jisti nejenom, že jsou velice levné ale jsou zároveň extrémně kvalitní.

  Závěrem

  Modré světlo je důležité blokoval v období, kdy se chystáme jít spát. Každopádně, přes den má spoustu benefitů a jeho blokování by nám mohlo spíše uškodit. Pro blokaci můžete použít brýle blokující modré světlo, nebo si nastavit softwarový filtr na telefonu nebo počítači.

  1 komentář

  Zanechte komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze