+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
 • Opožděná menstruace neznamená pouze těhotenství 

  Nepřišla menstruace? Hlavně žádnou paniku. Je přirozené, že se hned nabízí myšlenka na těhotenství, ale příčiny mohou být mnohem různorodější. Hormonální nerovnováha, stres, změny životního stylu nebo zdravotní problémy – to všechno jsou problémy, které mohou ovlivnit pravidelnost vašeho cyklu. V tomto článku se podíváme na nejčastější důvody, proč vaše menstruace nepřichází v očekávaném termínu,…

  Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 12. 6. 2024  |  Aktualizováno: 22. 7. 2024  |

  Nepřišla menstruace? Hlavně žádnou paniku. Je přirozené, že se hned nabízí myšlenka na těhotenství, ale příčiny mohou být mnohem různorodější. Hormonální nerovnováha, stres, změny životního stylu nebo zdravotní problémy – to všechno jsou problémy, které mohou ovlivnit pravidelnost vašeho cyklu. V tomto článku se podíváme na nejčastější důvody, proč vaše menstruace nepřichází v očekávaném termínu, a co můžete dělat, když se v této situaci ocitnete.

  pexels cottonbro 3737818

  Opožděná menstruace a nejčastější příčiny 

  Důvody zpoždění menstruace jsou opravdu velmi různorodé. Nejčastěji bývá na vině hormonální nerovnováha, která může nastat například v důsledku stresu, změn hmotnosti nebo i cestování do jiného klimatického pásma. Ano, vážně, opožděná menstruace ze stresu je naprosto běžná. Častý problém je nedostatek hormonu gestagenu, který je klíčový pro regulaci menstruačního cyklu. Výjimkou není ani opožděná menstruace při nachlazení.

  Může kvasinková infekce ovlivnit menstruaci?

  Kvasinková infekce a opožděná menstruace spolu mohou dost dobře souviset. I kvasinková infekce může ovlivnit váš menstruační cyklus. Tyto infekce jsou způsobeny přemnožením kvasinek, které jsou přirozenými obyvateli ženského pohlavního ústrojí. Obvykle se projevují nepříjemnými příznaky, jako je svědění, pálení a výtok. Navíc mohou způsobit i zpoždění menstruace, bolesti zad a vaječníků, či hnědý výtok mimo menstruaci.

  Mykóza a opožděná menstruace

  Mykóza a opožděná menstruace jdou také ruku v ruce, tak pozor na ni. Pokud žena zaznamenává opožděnou menstruaci a současně symptomy mykózy, měla by se obrátit na svého gynekologa, aby vyšetřil příčinu opoždění a zároveň řešil léčbu mykózy. Léčba mykózy obvykle zahrnuje antifungální krémy nebo tablety

  Hormonální změny

  Další možnou příčinou jsou hormonální problémy zahrnující i jiné hormony než jen gestagen, což může vést k opakovaným vynecháním menstruace nebo její velmi nepravidelné podobě. Vyšetření hladiny hormonů během různých fází cyklu může odhalit problémy se štítnou žlázou, syndromem polycystických ovarií (PCOS) nebo zvýšenou hladinou prolaktinu.

  Menopauza

  Důležitou etapou v životě ženy, která může ovlivnit menstruační cyklus, je premenopauza a následně menopauza. Tyto fáze mohou začít mezi 40–50 lety a jsou charakterizovány různými výkyvy v menstruaci, které mohou zahrnovat i její zpoždění. V období menopauzy menstruace postupně slábne, a nakonec úplně ustane.

  Antikoncepce

  Další, velmi častá varianta je opožděná menstruace při antikoncepci. Ta může způsobit změny v menstruačním cyklu, včetně zpoždění nebo úplné absence menstruace. I když se po vysazení antikoncepce cyklus obvykle vrátí k normálu, některé ženy mohou zažívat poruchy cyklu i nadále.

  Těhotenství

  Nakonec, těhotenství je často prvním podezřením při zpoždění menstruace. Opožděná menstruace těhotenství samozřejmě hned nepotvrzuje, může mít spoustu dalších příčin. Přeci jen je ale dobré si udělat test. Pokud se menstruace neobjeví a těhotenský test zůstává i po více pokusech negativní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a provést další vyšetření, včetně ultrazvuku, k potvrzení nebo vyloučení těhotenství a dalších možných příčin zpoždění menstruace.

  Zpožděná menstruace a cysta 

  Možná jste někde slyšela, že spolu můžou souviset také cysta a zpoždění menstruace. Taková cysta může nejen zpozdit menstruaci, ale také změnit intenzitu krvácení i bolesti. Doma to ale nezjistíte – pokud máte podezření na cystu, určitě si skočte k doktorovi.

  Nehormonální tělísko

  Nehormonální tělísko funguje na principu vyvolání mikro-zánětu v děložní dutině – díky němu se plod v děloze neuchytí a neotěhotníte. Zároveň se často stává, že při menstruaci žena s nehormonálním tělískem nekrvácí. Menstruaci stále mít budete, jen bez krve. To většina žen uvítá, opakované výtoky už trochu méně. Pokud mají výtoky nezvyklou barvu či zápach, určitě se poraďte se svým gynekologem. Slabší krvácení může nastat i mimo menstruační cyklus, například z důvodu infekce nebo třeba v období stresu – pokud se vám tedy bude zdát, že menstruujete příliš často, může to být „jen“ krvácení zapříčiněné právě tělískem. Rozhodně ho ale nepodceňujte a nechte si ho zkontrolovat od doktora, mohly by se za ním skrývat větší problémy. Nehormonální tělísko a opožděná menstruace je naprosto běžná záležitost, ale i tak je vhodné být opatrná a vše konzultovat s lékařem.

  pexels sora shimazaki 5938358 2 scaled

  Opožděná menstruace po 40 

  Důvod opožděné menstruace může být klimakterium (menopauza) – opožděná menstruace po 40. roce života může být jedním z prvních znaků nástupu klimakteria, které je charakterizováno postupným poklesem hormonální aktivity v těle ženy. Průměrný věk, kdy se u žen objevuje menopauza, je kolem 51 let, ale nemusí to tak být vždy. Pokud ale přijde před čtyřicítkou, jde o předčasnou menopauzu – po 40. roku je to už zcela normální.

  Velkou roli v určení věku nástupu menopauzy hraje genetika, stejně jako počet těhotenství, hmotnost a životní styl. Během klimakteria vaječníky postupně snižují produkci estrogenů a progesteronu, což vede ke snížení frekvence ovulací, a nakonec k ustání menstruace. Estrogen je klíčový pro plodnost a pohlavní vývoj, zatímco progesteron připravuje děložní sliznici pro možné těhotenství. S nástupem klimakteria dochází ke snížení produkce hormonů, což může vyvolat různé příznaky, jako jsou návaly horka, poruchy spánku i opožděná menstruace.

  Dělí se do tří fází: premenopauza, perimenopauza a postmenopauza. Premenopauza začíná kolem 40. roku a je charakterizována postupným snižováním hormonální aktivity. Perimenopauza je období kolem 50. roku, kdy dochází k nepravidelnostem menstruačního cyklu, a nakonec k ustání menstruace. Postmenopauza začíná rok po poslední menstruaci a je spojena s adaptací těla na novou hormonální rovnováhu. Vyrovnat se s těmito změnami ženám pomáhá doplňovat potřebné vitamíny a další doplňky podporující hormonální rovnováhu.

  Zanechte první komentář

  Pečtěte si další články z našeho blogu:

  Poslední recenze našeho obchodu

  Powered byCusRev
  5,0
  Založeno na 94 recenzích
  5 hvězdiček
  97
  97%
  4 hvězdičky
  3
  3%
  3 hvězdičky
  0%
  2 hvězdičky
  0%
  1 hvězdička
  0%
  1-5 z 5 recenzí
  1. MŠ

   Úplná spokojenost

  2. EP

   Jako vždy vše v pořádku.

  3. IC

   Doporučuji, je skvělý

  4. P

   Rychlé dodání ,skvělá komunikace

  5. VŠ

   Vše v pořádku 😉 mohu doporučit.

  Všechny recenze