+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Serotonin – vše co o něm potřebujete vědět

    Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte ty nejdůležitější informace o serotoninu, které byste měli znát, pokud se chcete v životě cítit skvěle.

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 19. 4. 2024  |  Aktualizováno: 19. 4. 2024  |

    O serotoninu se hovoří jako o hormonu štěstí, lásky a dobré nálady. Pokud je ho v těle dostatek, máme dobrou náladu, dostatek motivace, chuť do života, lépe se nám spí a máme zvýšené libido. Díky těmto pozitivním projevům se mnoho lidí snaží o zvýšení hladiny serotoninu v těle. Určitě jste v této souvislosti slyšeli i o jiných hormonech – dopaminu, oxytocinu a endorfinech. Produkce těchto hormonů je ale od serotoninu odlišná a nebudeme se jim v tomto textu věnovat.

    Jak přirozeně zvýšit serotonin?

    Přirozenou cestou, jak zvýšit serotonin, je především pestrá a vyvážená strava. Produkci serotoninu lze též zlepšit vhodně zvolenými a kvalitními doplňky stravy. Pomoci mohou doplňky s obsahem vitaminu B6 a D, omega-3 mastnými kyselinami nebo probiotika.

    Kromě toho lze zvýšit produkci serotoninu pobytem venku – bylo totiž vědecky dokázáno, že pobyt na slunci reguluje hladinu serotoninu v těle. Velký vliv na úroveň serotoninu má i dostatečný a kvalitní spánek. Za tímto účelem byste se měli před spaním vyhýbat modrému světlu (z televize, počítače nebo telefonu), případně používat kvalitní brýle, jež brání průniku modrého světla.

    Running in autumn hills 1051544

    Dále si můžeme ke správné hladině serotoninu pomoci cvičením, oblíbenými aktivitami (koníčky, čas strávený s přáteli), meditací, ale též snahou myslet pozitivně. Jinými slovy byste se měli věnovat činnostem, které vás baví a naplňují.

    Je třeba dodat, že v kritických případech lze serotonin doplnit léky předepsanými ošetřujícím doktorem. Nejčastěji se jedná o antidepresiva, která zvyšují hladinu serotoninu mezi mozkovými neurony.

    Kdy se uvolňuje serotonin?

    Serotonin je látka, která se z odborného hlediska řadí mezi monoaminy, jež se nachází v krevních destičkách, buňkách trávicí soustavy a centrálním nervovém systému. Jako neurotransmiter přenáší signály (impulsy) z jedné části mozku do druhé, aby informoval o vnímání bolesti nebo chuti k jídlu. I když se může zdát, že centrem produkce serotoninu je mozek, není tomu tak – pouze 5 – 10 % se produkuje v mozku, zbylých 90 – 95 % vytváří buňky ve střevech. K jeho vzniku dochází přeměnou tryptofanu (esenciální aminokyselina), kterou do našeho těla dostaneme ze stravy.

    Zároveň je zajímavé, že jde o hormon, který je důležitý pro správné cirkadiánní rytmy v těle. Večer se serotonin v našem těle přeměňuje na melatonin, jenž nám pomáhá usnout.

    Jak dostat do těla serotonin?

    Ačkoliv se samotný serotonin nachází také v potravinách, není možné, aby se po jejich konzumaci z krve do mozku dostal. Jeho hladina se dá zvýšit jen funkcí prekurzorů.

    Nedostatek serotoninu v těle lze doplnit z vhodně zvolené stravy, která je bohatá na tryptofan. Tuto aminokyselinu najdeme v potravinách bohatých na bílkoviny, tedy mase, mléčných výrobcích, luštěninách, vejcích nebo rybách. Dále je tryptofan přítomen v listové zelenině, avokádu, meruňkách, ořechách nebo celozrnném pečivu. Z této přirozené cesty se však do mozku dostane jen nezbytně nutné množství tryptofanu, který se pak zde přemění na serotonin.

    Close up portrait of a man with a beard 1572245

    V čem je nejvíc serotoninu?

    Výše jsme si uvedli možnosti, jak do těla dostat serotonin a kde je ho nejvíce. Pamatovat bychom ale měli na to, že pokud budeme mít v těle opravdu velké množství serotoninu, může tento stav vést k předávkování, který se odborně označuje jako serotoninový syndrom.

    Serotoninový syndrom

    Serotoninový syndrom (někdy se používá označení serotoninová toxicita, serotoninový toxidrom ale i serotoninová bouře) představuje stav, který ve svém negativním důsledku může ohrozit život člověka. Během něj se v těle nahromadí zvýšené množství serotoninu jako důsledek nepříznivé reakce na léky (ať už se jedná o jejich správnou aplikaci nebo předávkování). Jde tak ve své podstatě o otravu organismu. Mezi jeho projevy patří například bolest hlavy, halucinace, třesavka, nadměrné pocení, tachykardie, zvracení, ale i závažnější projevy jako kóma či smrt. V takovém případě je nutné kontaktovat lékaře, který pacienta ošetří, vysadí mu problémové léky, případně nasadí serotoninového antagonistu.

    Sad woman with head in hands 358877

    Co snižuje serotonin?

    Hladina serotoninu se v našem těle snižuje nevhodnou životosprávou – sem patří především špatná strava, stres, nedostatek spánku, kouření, konzumace alkoholu nebo drog a málo cvičení.

    Nedostatek serotoninu se projevuje skutečně velkou škálou negativních projevů v lidském těle. Jde nejčastěji o změny nálad, často i psychické poruchy (deprese, úzkosti, panické ataky), stres, poruchy spánku, agresivitu nebo zhoršenou paměť..

    Nedostatek serotoninu lze vypozorovat i změněnými biologickými projevy v těle – špatné trávení, různé chutě k jídlu (např. na sladké), špatné hojení ran nebo chronické bolesti.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    5,0
    Založeno na 60 recenzích
    5 hvězdiček
    95
    95%
    4 hvězdičky
    5
    5%
    3 hvězdičky
    0%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    0%
    1-5 z 5 recenzí
    1. A

      Vaše stránky jsem vyzkoušela. Orientace bez výhrad

    2. RL

      Opravdu rychlé doručení, druhý den po objednání

    3. I

      Vše proběhlo bez problémů

    4. J

      Super.Doporučuji.

    5. K

      Rychlost, skvělá komunikace

    Všechny recenze