+ 420 734 428 555
Volejte po-pá 9:00-17:00
  • Jak předcházet zubnímu kazu?

    Chránit svůj chrup je opravdu nutné a bohužel docela náročné. Zuby ale máme jen jedny, takže to opravdu stojí za to. V tomto článku se dozvíte, jak poznat, když je s vašimi zuby něco v nepořádku, jak se o ně starat i jaké doplňky stravy jsou nejvhodnější.

    Autor: Jan Zámečník  |   Zvěřejněno: 15. 4. 2024  |  Aktualizováno: 15. 4. 2024  |

    Co je to zubní kaz a jak vzniká

    Zubní kaz je nejčastější onemocnění zubů, se kterým se nejspíš setkal skoro každý z nás. Nastává, když se (nejčastěji z důvodu nesprávné zubní hygieny) na zubech hromadí zubní plak (nazývaný také biofilm), ve kterém se nachází bakterie. Ty rozkládají na sklovině našich zubech sacharidy na organické kyseliny, které sklovinu následně odvápňují a narušují tak zuby, což vede k nepříjemným bolestem a často i zápachu z úst. Kazy bývají citlivé také na chlad, teplo a kontakt se sladkým či kyselým jídlem a pitím. Nezapomínejte na pravidelné kontroly, zubaři jsou schopní kaz odhalit hned v zárodku a zlikvidovat dříve, než je z něj opravdový problém.

    Zubní kaz příznaky

    Jak poznat zubní kaz? V úplných počátcích kaz poznáte jen pohledem, protože je zatím bezbolestný. Minerály, které se budou na zubu hromadit, jak se postupně vyplavují ze skloviny, vytvoří na zubu bílý flek. To je jediné, co vám počínající zubní kaz prozradí. Později už zub začíná bolet, když se vám nepodaří flek očistit a sklovina není obnovena pomocí fluoridů. Zároveň se kaz začíná vybarvovat. Nakonec, po poškození dentinu, se kaz prokouše zubem až ke dřeni, a to už opravdu hodně bolí. Také se nejspíš přidá zápach z úst. Nakonec vše v okolí zubu oteče následkem zánětu a zub vypadává.

    Macro shot of a decayed teeth on black 1346248

    Vystává ale ještě jedna otázka – jak poznat zubní kaz u dětí? U sebe to zvládnete snadno, ale co u vašich ratolestí? Samozřejmě kazy můžete vidět, ale to byste jim museli neustále prohlížet zuby, což není příjemné ani pro jednu stranu. Určitě hlídejte zápach z úst, ten prozradí hodně. To, že jim jednou ráno bude víc smrdět z pusy neznamená hned kaz, ale pokud zápach přetrvává, určitě se stavte k zubaři. Pokud si stěžují na bolest zubů, zajděte tam tak jako tak, i kdyby to neměl být kaz.

    Zubní kaz léčba

    Kazy se léčí u zubaře různými způsoby podle jejich stádia. Doma si s nimi moc neporadíte, tam je nutné sázet na prevenci.

    V začátcích to jde bez vrtání, a to pomocí koncentrovaných fluoridů a ozónu. Pokud už ale kaz začal bolet a zabarvil se, je nutné ho odvrtat a vyplnit zub plombou. Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u vašeho zubaře, aby mohl kazy zachytit co nejdříve a daly se vyřešit ještě bez vrtání.

    Young woman at dental exam 545472

    Druhy zubních kazů:

    • Kaz korunkové části zubu: Tento typ kazu najdeme nejčastěji na žvýkacích ploškách zubů nebo mezi zuby. Je to zároveň nejběžnější typ kazu.
    • Kaz v oblasti zadního krčku: Najdete tam, kde zub přechází do dásně. Vzniká většinou kvůli nedostatečné pozornosti věnované čištění dásní během zubní hygieny.
    • Sekundární kaz: Pokud už máte nějaká opravovaná místa, sekundární kazy jsou rozhodně něco, na co dávat pozor. Vznikají tam, kde se setkávají výplně a plomby s neporušenou sklovinou, když nejsou tato místa dostatečně čištěna. Vždy jim věnujte dostatečnou pozornost.
    • Recidivující kaz: Když při instalaci výplní či korunek není ložisko starého kazu dostatečně vyčištěno, může se pod ní vytvořit takzvaný recidivující kaz.

     

    Správná péče o zuby

    Jak se starat o své zuby, abyste se vyhnuli kazům? Vesměs je to hlavně o tom, jak a čím o své zuby pečujete. Důležité je dbát na pravidelnost ústní hygieny a správně ji provádět, opomenout byste ale neměli ani výběr kvalitních pomocníků. Pojďme se spolu podívat, jak správně vybrat nástroje pro péči o vaše zuby:

    Zubní kartáčky:

    • Pokud vám zubař nedoporučil jinak, volte kartáček s měkkými štětinami a malou hlavicí, která se dostane do všech zákoutí úst.
    • Vyměňujte kartáček každé 3 měsíce nebo dříve, pokud se štětiny opotřebují.
    • Doporučujeme kartáčky značky NonoNano, které se vyznačují opravdu vysokou kvalitou. Navíc používají nano technologie, díky kterým se dostanou opravdu všude.
    • Nezapomínejte na mezizubní kartáčky. Kazy mezi zuby jsou velmi zákeřné a těžko se řeší.

    Zubní pasty:

    • Používejte ideálně fluoridové zubní pasty, které chrání zuby před kazem a napomáhají opravovat sklovinu.
    • Existují různé typy past pro různé potřeby, například pro citlivé zuby, bělení zubů atd.
    • Vždy vybírejte podle toho, s čím máte největší problém. Poraďte se se svým zubařem.

    Ústní vody:

    • Ústní vody doplňují čištění zubů a pomáhají redukovat zubní plak a bakterie.
    • Opět jsou k dostání různé typy ústních vod, například s antibakteriálním účinkem, pro svěží dech atd.
    • Nesázejte jen na ústní vodu – nenahrazuje ani čištění, ani mezizubní kartáčky!

    Zubní gely:

    • Zubní gely se používají k lokální aplikaci na postižené zuby.
    • Mohou obsahovat fluorid, chlorhexidin nebo jiné látky, které bojují proti zubnímu kazu.

    Proč je vhodné doplňovat vitamíny na zuby a dásně

    Vitamíny a minerály hrají důležitou roli v zdraví zubů a dásní. Ne vše je o vnější péči, většina našeho těla potřebuje i trochu té vnitřní, skrze živiny. A jaké že vitamíny jsou vhodné právě na zuby a co ovlivňují?

    Přímo pro zuby jsou ideální vápník, vitamin D, C, B a jód a molybden. Vápník a vitamin D vytvářejí skvělé duo, protože vápník udržuje vaše zuby v dobrém stavu a pomáhá při prevenci paradontózy, a vitamin D vám ho umožňuje vstřebat – bez vitaminu D budete vápník doplňovat zbytečně. V boji proti paradontóze a v rámci její prevence se také zaměřte na doplňování vitaminu C. Vitamin B (hlavně B1 a B6) pak bojuje proti zubním kazům a pomáhá při bolestech zubů po zákrocích. Jód a molybden vám pomůžou ukládat fluor do zubů a tím udržet vaše zuby zdravé.

    Colorful medicines 1099537

    Nejde ale jen o zuby, musíme myslet i na dásně. Na ně se hodí hlavně vitaminy A, C, K a E, zinek, kyselina listová a selen. Vitamin C, E, selen a zinek napomáhají při krvácení dásní a jsou používané jako prevence jejich onemocnění. Kyselina listová je pro dásně velmi důležitou stavební látkou a vitamin A je skvělý pro zvyšování odolnosti sliznic v ústech. Vitamin K zase urychluje hojení ran v ústech, což se hodí třeba po zákrocích.

    Zanechte první komentář

    Pečtěte si další články z našeho blogu:

    Poslední recenze našeho obchodu

    Powered byCusRev
    5,0
    Založeno na 60 recenzích
    5 hvězdiček
    95
    95%
    4 hvězdičky
    5
    5%
    3 hvězdičky
    0%
    2 hvězdičky
    0%
    1 hvězdička
    0%
    1-5 z 5 recenzí
    1. A

      Vaše stránky jsem vyzkoušela. Orientace bez výhrad

    2. RL

      Opravdu rychlé doručení, druhý den po objednání

    3. I

      Vše proběhlo bez problémů

    4. J

      Super.Doporučuji.

    5. K

      Rychlost, skvělá komunikace

    Všechny recenze